Znaki zodiaku, a Japonski kalendarz

Zgodnie z Chińskim kalendarzem rok 2010 symbolizowany jest przez tygrysa. Jest on powszechnym symbolem w kulturze i mitologii Dalekiego Wschodu. Zazwyczaj oznacza wojowniczość, piękno, odwagę, nieśmiertelność, ale też krwiożerczość, chciwość i gniew. Często ukazywany jako symbol ziemi, w opozycji do smoka – symbolu nieba. Czego możemy, zgodnie z wschodnimi wierzeniami, spodziewać się po nadchodzących dwunastu miesiącach?

year-of-the-tiger

W kulturze wschodu szczególną czcią otaczane są białe tygrysy – w Chinach królowie zwierząt, w buddyzmie symbole gościnności i pobożności, w Japonii jeden z czterech dobrych duchów (obok Ciemnego Rycerza, Czerwonego Ptaka, i Lazurowego Smoka). Części ciała tego drapieżnika były uważane za talizmany chroniące przed złymi mocami – pazury dodawały odwagi, a także, tak jak wąsy, były amuletem miłosnym, zęby przynosiły szczęście, zwłaszcza w hazardzie.

junishi____japanese_zodiac_by_kitsunecurse-d31e1rd

Chiński system astrologiczny jest zupełnie odmienny od zachodniego, więc nie polecam porównywania go do używanych przez nas znaków. System ten używany jest również w Japonii, gdzie co roku władanie w przejmuje inne zwierzę zodiakalne. W systemie europejskim Znaki Zodiaku zmieniają się co miesiąc, zależnie od przebytej przez Słońce drogi na ekliptyce. Obieg chińskiego Zodiaku trwa 12 lat, a podstawowy cykl słoneczny europejskiego zodiaku trwa rok. Wyjaśnia to rozbieżności pomiędzy naszym, a azjatyckim systemem.

Nengajou – tradycyjne japońskie kartki noworoczne. W tym roku dominował na nich tygrys, symbolizujący patronujące nam obecnie zwierzę.

Zwierzęta, które władają chińskim zodiakiem, zmieniają się co 12 lat, ale w każdym roku nabierają zabarwienia jednego z pięciu chińskich żywiołów. Konfiguracje występują naprzemiennie i obecnie mamy rok metalowego tygrysa, po raz pierwszy od 1950 r. Atrybut metalu nadaje tygrysowi ostrość działania oraz szybkość myśli. W ten sposób pełny cykl chińskiego kalendarza zodiakalnego zajmuje 60 lat. W ostatnim stuleciu do „tygrysich lat” zaliczamy 1914, 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, oraz 1998.

Astrolodzy uważają, że osoby urodzone w roku tygrysa są bardzo wrażliwe, skłonne do głębokich przemyśleń i łatwo nawiązujące nić sympatii z innymi ludźmi. Niemniej jednak cechuje ich niecierpliwość i wybuchowy temperament. Zwykle są obdarzani szacunkiem, choć często tygrysy wchodzą w konflikty ze starszymi ludźmi oraz władzą. Tygrysy są podejrzliwe, ale równocześnie odważne i potężne. Jeśli chciałbyś sprawdzić spod jakiego znaku zodiaku jesteś, to można uzyskać informację pod tym linkiem.

img10064523045

Japońskie sklepy pełne są towarów nawiązujących do zodiakalnego zwierzęcia, jakie symbolizować będzie kolejny rok.

Kilka dni temu w Tsutenkaku Tower w Osace odbyła się 54 już ceremonia zodiakalnej wymiany, gdy zwierzę reprezentujące stary rok oddaje władzę zwierzęciu związanego z nadchodzącym. W tym roku bawół przekazał przywileje tygrysowi, zgodnie z jego cechami dość  nieprzewidywalnemu, co widać na poniższym filmie. W odróżnieniu od innych krajów Azjatyckich Japonia celebruje Nowy Rok zgodnie z zachodnim kalendarzem. Jednak Chiny i Korea Południowa święta obchodzą 14 lutego, posługując się kalendarzem księżycowym.

Korzystając z okazji, chciałbym złożyć wszystkim Czytelnikom bloga najserdeczniejsze Życzenia Noworoczne. Niech 2010 okaże się dla Was okresem przełomowym, a pełen mistycznej energii tygrys dostarczy odwagi, by sprostać wyzwaniom i spełnić wszystkie marzenia!

 

rilakkuma-2010 tiger03

Peek-A-Boo-CYO-6010

11 thoughts on “Znaki zodiaku, a Japonski kalendarz

  1. Bardzo fajny tekst, przeczytałam go z przyjemnością. Chciałam jednak zwrócić uwagę na kilka nieścisłości:

    Piszesz o astrologii europejskiej:
    „Znaki Zodiaku zmieniają się co miesiąc, zależnie od przebytej przez Słońce drogi na ekliptyce.”
    To nie jest do końca prawda. Słońce co roku wchodzi w dany znak zodiaku tak naprawdę innego dnia. Różnice nie są duże, zazwyczaj nie przekraczają dwóch dni, i dlatego są ignorowane przez redaktorów magazynów publikujących horoskopy. Bo żeby to zrozumieć trzeba wiedzieć czym jest ekliptyka i skąd się bierze ruch Słońca po niej (bo przecież w stosunku do Ziemi Słońce jest ciałem centralnym). Słońce wchodzi w kolejny znak zodiaku po przebyciu 30 stopni ekliptyki poprzedniego znaku (1 znak = 30 stopni).

    Piszesz o kalendarzu lunarnym:
    „Jednak Chiny i Korea Południowa święta obchodzą 14 lutego, posługując się kalendarzem księżycowym.”
    Ponieważ jak sam zauważyłeś jest to kalendarz lunarny, święto przezeń wyznaczone nie może być datą stałą w kalendarzu solarnym jakim jest nasz kalendarz gregoriański. Nowy Rok według kalendarza lunarnego zaczyna się wraz z pierwszym nowiem Księżyca w naszym znaku Wodnika. Piszę „pierwszym”, bo raz na wiele lat zdarzają się dwa nowie.

    Natomiast jak dowiedziałam niedawno na forum poświęconym astrologii chińskiej – specjalistka w tym temacie powiedziała, że astrologia i znaki zodiaku są związane z chińskim kalendarzem solarnym i według niego rok zaczyna się w chwili gdy według naszego sposobu liczenia czasu Słońce wchodzi w 15. stopień Wodnika, co w zależności od roku ma miejsce od 3 do 5 lutego.

    Nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się że u nas obowiązuje tylko jeden kalendarz:)

    Zrobię sobie zakładkę na Twoim blogu, bo po wstępnym przelikaniu widzę, że wygląda interesująco i z chęcią poczytam w wolnym czasie.

    pozdrawiam
    Anah

    Polubienie

  2. Witam!
    Ja jestem astrologicznym Koniem , rok 1990 😉
    Obecnie studiuję sinologię na 1 roku i też miałam okazję poczytać o znakach zodiaku 🙂
    Kiedyś pisałam na Twoim blogu o tym, że chcę studiować japonistykę, ale wybrałam jednak język chiński, i też nie żałuję!
    pozdrawiam!

    Polubienie

  3. A ja słyszałam że pierwsze półrocze tygrysa będzie złe, wyjdzie wiele spraw na jaw, sporo różnych związków się rozpadnie i trzeba na ten okres bardzo uważać! Rozglądając się wokół, przyznaję, że sporo w tym prawdy. PS. Ja także kogut 🙂

    Polubienie

Dodaj komentarz